W epoce fizycznie rządzących faraonami, Ozyrys gromadzi całą stolicę Egiptu, aby być świadkiem przeniesienia szczęśliwego panowania nad królestwem Nilu na swojego zarozumiałego syna Horusa. Jednak podczas ceremonii brat Ozyrysa Seth, który został praktycznie wygnany przez swojego dziadka boga słońca Ra, by rządził jałowymi pustynnymi ziemiami, wkracza z niezwyciężoną magiczną armią, by przejąć koronę, poślubić boginię Hathor, zamknąć jej ślepego narzeczonego Horusa w jego grobu i zaprowadzić panowanie terroru nad Egiptem, zredukowane do niewolniczej harówki i odmowy szczęśliwego życia pozagrobowego wszystkim oprócz tych, którzy mogą wykupić się z piekła. Podstępny złodziej Bek jest szaleńczo zakochany w Zayi, niewolniczej sekretarce królewskiego architekta Urshu, ale zostaje przyłapany na skradaniu się w pałacu mistrza, doprowadzając go do wściekłości na tyle, by zabić ją podczas pościgu w stolicy. Bek przysięga dokonać niemożliwego: przywrócić Zaya do życia w zamian za oko Horusa, magiczną siedzibę jego mocy, by obalić Setha. Sama umowa jest fałszywą obietnicą, muszą pokonać magiczne przeszkody i pomóc Hathor i Ra przygotować się do starcia z Sethem.

Nie tak źle, jak myślałem, że będzie, ale casting był poważnym problemem. Dlaczego bogowie EGIPTU nie wyglądali po EGIPCIE? Miejsce ziemi w kosmosie i tradycji było schludne i interesujące. Ale nadużywanie CG odeszło od tego i zakończenie było tandetne. Gigantyczne węże były jednak całkiem fajne.

Jeremi Rutkowski

Jedna z tych (być może zbyt częstych) dziwacznych hollywoodzkich eposów, w których, gdy widzisz ją po raz pierwszy, pytasz „co oni myśleli?” Ale zasługuje na drugie spojrzenie. Ten film wpisuje się w wielką tradycję słynnych filmów fantasy z lat 40., takich jak ZŁODZIEJ BAGDADU 1940 (zalecane!). Te filmy nie są ani tak logiczne jak saga STAR TREK, ani tak linearne jak przygoda Indiany Jonesa. Z natury mają tendencję do skakania, są nieco zwariowane i często zachęcają do dziwacznych występów swoich gwiazd. I właśnie to mamy tutaj. Gwiazda nr 1 na liście A, Gerard Butler, prawdopodobnie nigdy w swojej karierze nie był bardziej nieskrępowany. Sprawia wrażenie, że po przejęciu świata żywych i świata umarłych jego kolejnym celem jest samo Hollywood. W rzeczywistości mniej znane gwiazdy dają lepsze teksturowane występy i łączą się z publicznością. Daj mu szansę – jako historia miłosna, która rozprawia się z niektórymi niezrozumiałymi egipskimi mitami i odnosi sukces wbrew sobie, działa świetnie.

Kajetan Krupa

W starożytnym Egipcie bóg Ra (Geoffrey Rush) podzielił Egipt na dwie części: żyzną częścią z Nilem rządzi jego syn Ozyrys (Bryan Brown), a pustynią jego syn Set (Gerard Butler). Podczas koronacji Horusa (Nikolaj Coaster-Waldau) przez jego ojca Ozyrysa, Set zdradza brata i zabija go. Następnie wycofuje oczy Horusa, które są jego źródłem mocy i wypędza go na pustynię. Śmiertelny złodziej Bek (Brenton Thwaites) i jego ukochana żona Zaya (Courtney Eaton), która czci Horusa, zostają niewolnikami Seta. Zaya, która pracuje dla architekta Seta, Urshu (Rufus Sewell), przekonuje Beka, by ukradł oczy Horusa z dobrze chronionej piramidy zaprojektowanej przez Urshu, aby oddać je Horusowi, jedynemu zdolnemu do pokonania Seta. Bek odnosi sukces, ale odzyskuje tylko jedno oko; jednak Urshu odkrywa kradzież, a Bek i Zaya muszą uciekać. Urshu zabija Zaya strzałą, a kiedy Bek dociera do schronienia Horusa, proponuje pomóc bogu w odzyskaniu drugiego oka. W zamian żąda od Horusa przywrócenia jego ukochanej Zaya ze świata zmarłych. Łączą siły i wkrótce kochanka Horusa, Hathor (Elodie Yung), bogini miłości, opuszcza Seta i dołącza do nich w ich dążeniu do pokonania złego Seta. „Bogowie Egiptu” to niedoceniana przygoda. Fabuła jest bardzo zabawna, ale świetna obsada jest przyćmiona przez efekty specjalne. Fabuła jest zabawna i stanowi rozkoszny żart dotyczący mitologii. Przypomina naiwne i głupie przygody, które starsi widzowie widzieli w porankach, dlatego gorąco polecam. Mój głos to osiem. Tytuł (Brazylia): „Deuses do Egito” („Bogowie Egiptu”) Uwaga: 26 grudnia 2020 roku ponownie zobaczyłem ten film.

Aleks Michalak

Zwiastun

Podobne filmy