Michel Houellebecq i Iggy Pop spotkali się po raz pierwszy w 2009 roku, podziwiając nawzajem swoje prace przez długi czas. Houellebecq był wielkim fanem The Stooges odkąd był nastolatkiem, a Pop nagrał dwa albumy po francusku w wyniku spotkania z Houellebecqiem. Reżyser Erik Lieshout po raz pierwszy spotkał Houellebecqa, kiedy przeprowadzał z nim wywiad dla holenderskiej telewizji podczas promocji powieści „Możliwość wyspy”, a ostatecznie wyreżyserował „Ostatnie słowa”, zakulisowy dokument do własnej adaptacji filmowej Houellebecqa powieści.

Ten film/dokument skupia się na grupie ludzi, których zwykle opisuje się jako nieudaczników, szaleńców lub dziwaków. Koncepcja opiera się na eseju Michela Houellebecqa, w którym zdaje się on zachęcać tę grupę ludzi - deklarując ludzkie cierpienie jako źródło wszelkiej poetyckiej ekspresji. Iggy Pop zajmuje bardzo wyeksponowane miejsce, może trochę zbyt wyeksponowane. Chciałbym usłyszeć więcej od samego Houellebecqa. Pozostali bohaterowie – Anne Claire Bourdin, Jérôme Tessier i Robert Combas – w mniejszym lub większym stopniu zmagają się z problemami psychicznymi – próbując jednocześnie wyrazić siebie artystycznie.

Marcin Jaworski

Prowokujący do myślenia, uważny i filozoficzny wgląd w twórczy umysł poprzez zamazane filtry stworzonych rzeczywistości, wyobrażonych tożsamości i wyraźnej jasności. To cudowny obraz, stworzony za pomocą słów, poezji, emocji i obrazów.

Aleksander Tomaszewski

Podobne filmy