Film Cruella: Opowieść o Ikonicznej Złoczyńczyni Disneya

07-03-2023
...
Sprawdź gdzie obejrzeć film Cruella

Film Cruella to jedno z największych wydarzeń kinowych 2021 roku. Historia o ikonicznej postaci z uniwersum Disneya, której stylowe i kontrowersyjne kreacje stały się legendą, w końcu doczekała się filmowej adaptacji. Film opowiada historię Estelli, młodej projektantki mody, która pragnie zdobyć świat mody, ale po tym, jak zostaje zdradzona, zostaje Cruellą de Vil – niebezpieczną, szaloną i nieprzewidywalną kreatorką, gotową zrobić wszystko, by osiągnąć swoje cele.

Opis fabuły

Przedtransformacyjne życie Estelli

Estella (Emma Stone) to młoda dziewczyna, która wychowała się na ulicach Londynu, po śmierci swoich rodziców. Estella marzy o karierze projektantki mody i wraz z przyjaciółmi Jasperem (Joel Fry) i Horaciem (Paul Walter Hauser) planuje oszustwa, by zdobyć pieniądze i zaistnieć w świecie mody. Estella dostaje szansę, by zacząć pracę w butiku, gdzie zaczyna projektować własne kreacje. Jednak kłopoty pojawiają się, gdy Estella zostaje zdradzona przez swojego szefa.

Transformacja w Cruellę de Vil

Po tym, jak zostaje zdradzona, Estella zaczyna odkrywać swoje mroczne strony i tworzy nową, szaloną tożsamość - Cruellę de Vil. Wraz z Jasperem i Horaciem Cruella planuje spektakularne akcje, by zdobyć uwagę światowej mody. Jednocześnie, jej ścierające się z Baronesą von Hellman (Emma Thompson), wpływową projektantką mody, prowadzą do eskalacji niebezpiecznej rywalizacji, która prowadzi do przerażających odkryć z przeszłości.

Aktorzy i ekipa filmowa

Aktorzy

Film Cruella to spektakularne przedstawienie aktorskie, w którym zagrało wiele znanych nazwisk. W rolę Estelli/Cruelli de Vil wcieliła się Emma Stone, która została nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową za film La La Land. W filmie zobaczymy również Emmę Thompson, która zagrała rolę Baronesy von Hellman, wpływowej projektantki mody. W pozostałych rolach wystąpili Joel Fry jako Jasper i Paul Walter Hauser jako Horace.

Ekipa filmowa

Reżyserem filmu jest Craig Gillespie, znany z takich filmów jak "I, Tonya" i "Lars and the Real Girl". Scenariusz napisała Dana Fox i Tony McNamara. Za zdjęcia odpowiada Nicolas Karakatsanis, a za muzykę - Nicholas Britell. Produkcją zajęło się studio Disney, które ma na swoim koncie wiele innych kultowych filmów.

Estetyka i muzyka w filmie

Estetyka

Film Cruella to wizualna uczta dla oka. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie lat 70. XX wieku, co daje reżyserowi ogromne pole do popisu. Na ekranie zobaczymy wspaniałe stroje i fryzury, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników mody. Cruella de Vil słynie z kontrowersyjnego i wyrazistego stylu, który w filmie został doskonale odwzorowany.

Muzyka

Do stworzenia muzyki w filmie został wybrany Nicholas Britell, który wcześniej pracował przy takich filmach jak "Moonlight" i "If Beale Street Could Talk". Britell stworzył oryginalną ścieżkę dźwiękową, która idealnie oddaje napięcie i emocje na ekranie. W filmie usłyszymy również wiele kultowych piosenek lat 70., takich jak "These Boots Are Made for Walkin'" czy "I Wanna Be Your Dog".

Często zadawane pytania

Czy w filmie pojawią się psy dalmatyńczyki?

W filmie Cruella nie zobaczymy dużo psów dalmatyńczyków, ponieważ fabuła filmu koncentruje się na przedtransformacyjnym życiu Estelli. Jednak dla fanów kultowej postaci, którą jest Cruella de Vil, film z pewnością będzie wciągający.

Czy film jest odpowiedni dla dzieci?

Film Cruella jest skierowany głównie do dorosłych widzów. Film ma klimat mroczny i niebezpieczny, co może przestraszyć młodszych widzów. Warto przed obejrzeniem filmu zastanowić się, czy dziecko jest na tyle dojrzałe, by zrozumieć fabułę i atmosferę filmu.

Czy film jest adaptacją książki?

Film Cruella nie jest bezpośrednią adaptacją żadnej książki. Fabuła filmu została stworzona specjalnie dla tej produkcji.

Wnioski

Film Cruella to wspaniała produkcja, która zachwyci miłośników mody i kina. W filmie zobaczymy niesamowite stroje i fryzury, które doskonale oddają klimat lat 70. XX wieku. Emma Stone w roli Cruelli de Vil udowadnia, że jest jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia. Film zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji i emocjonującą fabułą. Oryginalna muzyka w wykonaniu Nicholasa Britella idealnie oddaje napięcie i emocje panujące na ekranie.

Jeśli jesteś fanem kultowej postaci Cruelli de Vil lub po prostu lubisz dobre kino, to film Cruella z pewnością przypadnie Ci do gustu. Film jest skierowany głównie do dorosłych widzów, więc warto to wziąć pod uwagę przed obejrzeniem filmu z dziećmi. Jednak dla dorosłych widzów, którzy poszukują w kinie czegoś więcej niż tylko rozrywki, film Cruella będzie świetnym wyborem.

Sprawdź gdzie obejrzeć film Cruella