Jest rok 1916. W Sankt Petersburgu car Mikołaj II (Rick Jones) urządza wielki bal z okazji 300. rocznicy rządów Romanowów, podczas gdy jego matka, cesarzowa wdowa Marie Fiodorowna (Dame Angela Lansbury), daje swoje ulubione wnuczka, ośmioletnia Wielka Księżna Anastasia, pozytywka i naszyjnik z napisem „Razem w Paryżu”, który służy jako klucz. Bal zostaje przerwany przez przybycie nikczemnego nieumarłego Grigorija Rasputina (Christopher Lloyd), mnicha, któremu kiedyś ufała rosyjska rodzina cesarska, od tego czasu został wyrzucony przez Mikołaja jako „zdrajca”. Dokonuje zemsty poprzez demoniczny zielony relikwiarz, przywołując klątwę, która wywołuje rosyjską rewolucję. Anastasia spotyka się z babcią dziesięć lat później z pomocą dwóch oszustów, Dimitri (John Cusack) i Vladimira Kelseya Grammera). Następnie, tak jak wszystkie przeszkody i komplikacje fabuły są poza zasięgiem romansu, następuje ostateczna rozgrywka z Rasputinem.

To mój osobisty faworyt z filmów Don Bluth. Polecam również American Tail, Land Before Time i All Dogs Go To Heaven. Anastasia jest po prostu piękna i była jednym z najbardziej pożądanych filmów, kiedy mieliśmy nasze rodzinne kina. Kilka lat temu nagrałem to na wideo i wszystkie te wspomnienia wróciły. Tak bardzo kocham ten film. Animacja jest wspaniała. Postacie są dobrze narysowane, a tła i kolory są oszałamiające. Między postaciami jest dużo dowcipu. Nie wspominając o naprawdę słodkim romansie między Anastazją i Dymitrem. Kto nienawidził tego filmu, musi powiedzieć, że jest o wiele bardziej do oglądania niż King i ja Richarda Richa. Sama Anastasia jest taka piękna. Punktem kulminacyjnym był sen Anastazji i scena w pociągu. Piosenki tworzą ten film. Moim ulubionym jest „Once Upon a December”, ponieważ jest tak nostalgiczny, nawiedzony i przejmujący. Wszystkie pozostałe piosenki są dobrze nagrane i posuwają fabułę do przodu. Nawet „Ciemność nocy”. Jeśli chodzi o historię, tak, jest ona nieścisła z historycznego punktu widzenia, ale tak samo jest z Pocahontas, a ta jest nieznacznie lepsza. To było tak dobrze opowiedziane. W niektórych filmach Don Bluth tracą esencję od pierwszej minuty, ale nie tutaj. Jeśli chodzi o talenty głosowe, wszystkie były bez zarzutu. Meg Ryan była odpowiednio zadziorna jako Anastasia, a Liz Callaway pięknie śpiewała. John Cusack włożył w swój głos ogromną ilość uroku, chociaż Dimitri był dla mnie najsłabszą postacią w filmie. Kelsey Grammar świetnie się bawi jako Vladmir, a także sprawdź go jako Zozi w Bartoku Wspaniałym. Christopher Lloyd użycza głosu złoczyńcy Rasputinowi z ponadprzeciętnym zagrożeniem, a złoczyńca traci tutaj części ciała. Wszyscy mieliśmy takie dni. Hank Azaria jest również świetny jako Bartok. Niedoceniana aktorka z Broadwayu Bernadette Peters ma świetny francuski akcent, a ja świetnie się bawiłam, śpiewając jej „Paris hold the key to your heart”. Dla mnie Angela Lansbury zapewnia całkowicie ludzką i przejmującą postać w Cesarzowej Wdowie. Jej prolog był tak dobrze napisany, a ta wspaniała aktorka charakteryzowała się pewną stroną, o której nigdy nie wiedziałem, że ma. Podsumowując, słodka i piękna animacja, która jest niezbędna wszystkim miłośnikom animacji. 9,5/10 Bethany Cox

inż. inż. Justyna Kucharska

Kiedy ostatnio to widziałem, pomyślałem, że może jest w nim zbyt wiele piosenek, które odwracają uwagę od filmu. Ale teraz, kiedy znowu to zobaczyłem, jasne jest, że piosenki są dobrze napisane, podobnie jak fabuła. To nie jest oparte na prawdziwej historii, tylko luźno na kilku plotkach, że prawdziwa Anastasia przeżyła zabicie swojej rodziny. Bohaterka Anya jest jak księżniczka Disneya, która desperacko próbuje dowiedzieć się, kim jest i gdzie należy, po tym, jak cierpi na amnezję po rozstaniu jej rodziny. Czarny charakter to genialny Rasputin, który powrócił z martwych, chcąc zemścić się na Romanowach, rozpoczynając w ten sposób rosyjską rewolucję. Dimitri i Vladimir na początku szukają idealnego wyglądu Anastazji, aby uzyskać bogactwo od swojej prawdziwej matki w Paryżu. Wiele filmów Blutha obraca się wokół podróży i pary związanej z historią Rosji. Naprawdę podobały mi się piosenki, które pojawiły się w napisach końcowych, „At the Beginning” i „Journey To The Past”, zaśpiewane na swój własny sposób przez Aaliyah, piękną piosenkarkę R&B z anielskim głosem, która odeszła zdecydowanie za wcześnie. Znakomicie animowany jak na swoje czasy i przyjemny dla dorosłych, Anastasia pozostaje klasycznym filmem familijnym.

Mikołaj Czerwiński

Zwiastun

Podobne filmy