Astronom dr Carl Sagan jest gospodarzem i narratorem tego 13-godzinnego serialu, który pierwotnie był emitowany w publicznych stacjach nadawczych w Stanach Zjednoczonych. Dr Sagan opisuje wszechświat w sposób, który przemawia do masowego odbiorcy, używając Ziemi jako punktu odniesienia, mówiąc w kategoriach zrozumiałych dla ludzi nienaukowych, łącząc eksplorację kosmosu z eksploracją Ziemi przez dawnych pionierów. i cytując takie legendy Ziemi jak Biblioteka Aleksandryjska jako metafory przyszłych wydarzeń związanych z przestrzenią kosmiczną. Do ulubionych tematów dr. Sagana należą: pochodzenie życia, poszukiwanie życia na Marsie, piekielny skład atmosfery Wenus oraz ostrzeżenie o podobnym efekcie zachodzącym na Ziemi z powodu globalnego zanieczyszczenia i „efektu cieplarnianego”. życie gwiazd, podróże międzygwiezdne i skutki osiągania prędkości światła, niebezpieczeństwo technologicznego samozniszczenia ludzkości oraz poszukiwanie za pomocą technologii radiowej inteligentnego życia w dalekim kosmosie.

Minęło ponad dwadzieścia lat, ale ten serial dokumentalny wciąż wyróżnia się ponad większością. Nie chodzi tylko o to, że była to dobrze wykonana produkcja, ale bardziej o to, jak została zaprezentowana. Profesor Carl Sagan zaoferował zwykłym inteligentnym widzom fascynującą serię naukową bez naukowego języka; przedstawiał to tak, jakby był znakomitym nauczycielem, tuż przed klasą, w swoim ostrożnym, metodycznym sposobie mówienia. Jego starannie sformułowane wyjaśnienia wszystkiego, co można było zobaczyć na ekranie, znakomicie uzupełniały to coś, co jest bliskie magii; dlatego dla wielu ludzi była to wspaniała seria do nauki języka angielskiego; i obejmuje wielu Amerykanów z Ameryki Północnej i Brytyjczyków! Wspaniałe wykorzystanie koncepcji wizualnych, gdy profesor Sagan zabrał nas w swoją podróż w nieznane, zostało wspaniale wsparte sensacyjnym wyborem muzyki, która po prostu uniosła całą pracę ponad przeciętne filmy dokumentalne. Tutaj nie ma głoszenia: po prostu proste, staromodne nauczanie; ale tak starannie przeprowadzone. Wszechświat ożył, gdy podróżowaliśmy przez Kosmos: był jednocześnie ekscytujący, zabawny, czarujący, ale ta seria zawsze była edukacyjna na pierwszym poziomie. I nie myśl, że mówię o tym, że chodzi o klasę 14-latków: tak nie jest. Niezależnie od wieku, „Kosmos” jest jednym z tych wspaniałych punktów orientacyjnych w tworzeniu czegokolwiek na ekran, czy to dużego, czy małego. Przed tą wspaniałą serią słyszałem muzykę Vangelisa tylko w „Chariots of Fire”, ale dzięki selekcji użytej w „Cosmos” stałem się najmocniejszym wiernym genialnym greckim muzykiem i kompozytorem. Kto może zapomnieć tak zachwycające kawałki jak „Entends-tu les Chiens Aboyer” i – na moim nagraniu LP! - Pieśń Owczarki Bułgarskiej, a także inne utwory wykorzystane tak skutecznie do tego niepowtarzalnego telewizyjnego serialu dokumentalnego? To seria, która powinna być powtarzana raz za razem. Wyjątkowo genialny. Wielkie podziękowania dla zmarłego profesora Carla Sagana i KCET w Los Angeles.

mgr Nataniel Pietrzak

Sagan. Kto inny mógłby tak elokwentnie objawić nam Wszechświat? Kto inny mógłby sprawić, że ci ludzie, którzy ledwo zauważają otaczający ich świat, spojrzeli w niebo ze zdumieniem? I przez cały ten czas nigdy nie był protekcjonalny… Obudził tak wiele zwykłych umysłów – uczynił nas wszystkich akolitami do niezwykłości. O dziwo, wciągnął nas do swojego świata, nawet tych z nas, którzy czuli, że prawdziwa Nauka jest poza ich zasięgiem. Jego miłość do tematu była zawsze widoczna i chociaż jego wiedza była przytłaczająca, jego prezentacja nigdy nie była. Byłem w szkole, kiedy Kosmos został po raz pierwszy wyemitowany... dla mnie i wielu ludzi wiem, że Kosmos był pierwszym, kiedy Wszechświat ożył. Polecam każdemu, praktycznie w każdym wieku... Zachwyć się tym, co jest wewnątrz i na zewnątrz... Polecane są również: Seria połączeń (1, 2 i 3) oraz Dzień, w którym zmienił się wszechświat (z Jamesem Burke)... Również Krótka historia czasu.

Witold Zalewski

Zwiastun

Podobne filmy

Macondo