„Sobibor” oparty jest na historii powstania obozu zagłady w Sobiborze podczas II wojny światowej i sowieckiego oficera Aleksandra Peczerskiego. Będąc w Sobiborze jeńcem wojennym, udało mu się dokonać niemożliwego - zorganizować bunt i masową ucieczkę więźniów. Wielu uciekinierów zostało później złapanych i zginęło - reszta pod dowództwem Peczerskiego zdołała dołączyć do partyzantów. Scenariusz na podstawie książki Ilyi Vasilieva: „Alexander Pechersky: Breakthrough to Immortality”

Potężny i niedoceniany. Ten film zostanie ze mną na długo, wraz z prawdziwą historią, którą przedstawia. Czy da się „pocieszyć” filmem tego typu? Spierałbym się „nie”, ale ten film zdołał utrzymać mnie w uścisku i na krawędzi mojego siedzenia. Wzbudzało to we mnie emocje i czasami oszołomiło. Pozostawiło mnie krzyczącego na ekran. Byłem bardzo zaangażowany i zainwestowany w trudną sytuację mieszkańców Sobiboru. Jest tu kilka naprawdę trudnych scen (jak można się spodziewać). Niektóre sceny działają lepiej niż inne. Film dusił się w szorstkości i przytłaczającym żalu. Przedstawiono tu wiele narodowości (z których nie jestem żadną), więc pozostawię to ich poszczególnym ludziom, jak dokładnie lub autentycznie są przedstawiane. Dopiero później odkryłem, że Konstantin Khabensky (który gra Saszę) jest współautorem i reżyserem filmu. Jestem pod wrażeniem. Sam jego występ był bardzo poruszający. To jest rodzaj filmu, po którym można przeczytać prawdziwą historię. Od tego czasu poruszyło mnie, aby dowiedzieć się więcej o takich osobach jak Aleksander „Sasza” Pechersky, Stanisław Szmajzner i innych bohaterów. Ostatnia scena daje wystarczająco dużo czasu, aby przyswoić sobie wydarzenia w Sobiborze i zastanowić się nad tym, co wydarzyło się podczas Holokaustu. Potężne rzeczy.

dr Kajetan Jakubowski

..oglądać tego rodzaju filmy, bez względu na to, jak trudne może to być. Ponieważ nigdy nie powinniśmy zapominać, co wydarzyło się w tych obozach koncentracyjnych II wojny światowej.

inż. doc. Olgierd Malinowski

Zwiastun

Podobne filmy