A TUBA TO CUBA podąża za słynnym New Orleans Preservation Hall Jazz Band, który przenosi swoje muzyczne korzenie z bogatego miasta jazzu na wybrzeże Kuby. Po drodze odkrywają głęboką więź kulturową, która wykracza poza język, politykę, kolor i wyznanie. Dołącz do zespołu, który przemierza po embargo Kubę w poszukiwaniu miejscowych rytmów i rytmów, które dały początek nowoorleańskiemu jazzowi. Mroczne, wspólne historie niewolnictwa ujawniają nieusuwalny związek kulturowy zakorzeniony w sercach i umysłach dawnych przodków. Spotkania z niektórymi z najbardziej kultowych muzyków Kuby dają początek zarówno spontanicznej, jak i uduchowionej współpracy. Salony, zaułki i brukowane kamienne uliczki wkrótce świadczą o łączącej mocy muzyki. Podziały geopolityczne rozpływają się jeszcze bardziej, gdy zespół napotyka zmagania i trudy własnego miasta, które odbijają się na ulicach Kuby. To tak, jakby byli jednym miejscem i jednym ludem, urodzonym, by walczyć z rozpaczą, uciskiem i ubóstwem pomysłowością, humorem i – oczywiście – muzyką. Gdy podróż dobiega końca, Pres Hall wzywa swoich kubańskich odpowiedników i wyrusza na ulice Hawany w ostatniej hałaśliwej muzycznej zabawie, która rzuca miasto na kolana. Zainspirowany i ożywiony; Preservation Hall Jazz Band wraca do domu, aby nagrać swój nowy album zainspirowany podróżą, głębokim efektem ponownego połączenia się z korzeniami, które na zawsze kształtuje ich życie i muzykę. Tuba na Kubę uchwycił triumf ludzkiego ducha wyrażony w uniwersalnym języku muzyki i wzywa nas do głębszego kopania. Aby znaleźć wspólną płaszczyznę, którą wszyscy mamy w sobie, i tam mocno wbić flagę braterstwa.

To piękny film o sile muzyki i wspólnym człowieczeństwie, które istnieje między każdym obywatelem świata. Historia światowej sławy Preservation Hall Jazz Band, która podróżuje z Nowego Orleanu na Kubę (która łączy wiele historii muzycznej i kulturalnej, których się nauczyłem), aby podróżować po wyspie spotykając kubańskich muzyków, koncertując i przeżywając chwile zmieniające życie z tych, których spotykają i miejsc, do których podróżują. Trzymanie się z dala od banalnego kazania na temat problemów społecznych między dwoma krajami lub na samej Kubie; zamiast tego filmowcy skupiają się na więzach, które łączą nas wszystkich jako ludzi, i pokazują nam po drodze naprawdę niesamowitą muzykę i momenty z prawdziwego życia. Jedna scena, która wyróżnia się szczególnie (bez rozdawania czegokolwiek), to sytuacja, w której afroamerykański muzyk ma niesamowite doświadczenie podczas jamowania i uczenia się historii z afro-kubańskim muzykiem, chociaż obaj nie mówią tym samym językiem. Bez względu na to, jakie masz uczucia do jazzu, Kuby czy dokumentów muzycznych, ten film będzie miał na Ciebie wpływ i sprawi, że opuścisz teatr z poczuciem, że wszystko jest możliwe.

Malwina Wojciechowska

To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się kulturą, muzyką i historią. Miałem okazję go zobaczyć na NOFF i byłem kompletnie zachwycony. Dorastając w Nowym Orleanie, nie zdawałem sobie sprawy z podobnych korzeni w muzyce, jakie miała Nola na Kubie. Kiedy zaczyna się muzyka, bariera językowa znika, to jeden z tematów tego pięknego dokumentu. Sprawdź to, jeśli masz szansę. Daję mu 1000 gwiazdek!!

Adrian Kaczmarek

Emocje radości, straty, pasji i kultury przeplatane językiem muzyki pięknie było zobaczyć w teatrze.

Karolina Król

Podobne filmy

Alfabet

alphabet