17-letni ASHER zawsze był impulsywnym awanturnikiem, od podstawówki, przez gimnazjum i liceum. Trudno mu się skoncentrować na zajęciach i zmusza go dużo wściekłości i przemocy; jednak jest również obdarzony sporym urokiem i mądrością ulicy. Podczas gdy jego surowy ojciec postrzega go jako naturalnego następcę rodzinnego biznesu rusztowań, Asher znajduje inny męski wzór do naśladowania w swoim łagodnym nauczycielu literatury Rami i nawiązuje z nim szczególną więź. Rozdarty między dwoma światami Asher szuka szansy na nowe życie i nową tożsamość. Kiedy wydarza się nagła tragedia, musi zdać ostateczny test dojrzałości.

Jako nauczyciel obejrzałem ten film z zainteresowaniem. Bo chaotyczny na pierwszy rzut oka, zagmatwany i trudny do zdefiniowania zgodnie z oczekiwaniami film, jest realistyczny, gorzki i wyraźny. I zainspirowany. Młody człowiek między oczekiwaniem ojca, siłą uwodzenia nauczyciela, gniewem i jego formami ekspresji, nie tak rzadkimi w jego wieku. I przyzwoity występ Ashera Laxa. Kiedy żyjesz w uniwersum liceum, jedynym krytykiem „Rusztowania” jest jego realizm, przypominający bardziej dokument. Ale wynik jest piękny. Edukacja zawodowa stanowi odpowiedź dla starszego Ashera Laxa jako ucznia liceum oraz sposób nauczania jego ulubionego nauczyciela. A więc dobry film o wieku, zamieszaniu, które go definiuje i odpowiedziach na bliskie wyzwania.

Gustaw Duda

Podobnie jak Arlo Guthrie w Alice's Restaurant, Asher Lax gra postać opartą na nim samym. Facet, który pracuje dla swojego ojca w branży rusztowań. Jest tam potencjał kinowy i nie miałbym nic przeciwko temu, aby wyjść z filmu, wiedząc trochę o rusztowaniach, ale ten aspekt nie jest ani trochę w pełni wykorzystany. Nie ma też silnego poczucia miejsca w Izraelu. Wygląda na to, że jeśli konkretna gmina nie pomaga w finansowaniu filmu, izraelscy filmowcy i tak nie zdają sobie sprawy z korzyści płynących z nadawania lokalizacji konkretnej lokalizacji. To, co otrzymujemy, to historia młodego mężczyzny o sprzecznej lojalności wobec dwóch postaci ojca – tego, od którego zamierza odziedziczyć firmę, który uważa naukę książek za zbyteczną w ich życiu, oraz jego nauczyciela angielskiego w liceum, który chce dać jemu i jego kolegom o niskich wynikach szansę na rozwój intelektualny. Prawdziwy nauczyciel Ashera napisał i wyreżyserował film i być może dlatego tak mało odbiega on od głównych bohaterów w ich otoczeniu lub życiu i osobowościach drugoplanowych. W wywiadzie telewizyjnym nauczyciel / scenarzysta / reżyser zwrócił uwagę, że postać nauczyciela to inna osoba, podobnie jak postać Ashera, której potencjał jest niewykorzystany, a nawet niezauważony. Postać Ashera jest nieoczekiwanym bohaterem, niecierpliwym i impulsywnym. Chwilę zajmuje przebudzenie się do pomysłu, że to naprawdę jest facet, który powinien zasługiwać na pełną uwagę, a jeszcze dłużej ogrzanie się do tego pomysłu. Ale aktor Ashera występuje na poziomie nagród (jedna wygrana, jedna główna nominacja) i jest wspierany przez czołowego profesjonalnego aktora w roli swojego ojca. Nauczyciel też jest dobrze grany, ale wymagania scenariusza czynią z niego górę lodową – coś, co znajduje się głównie pod powierzchnią. Wyobrażam sobie, że nie widzieliśmy ostatniego aktora Ashera Laxa. W przeciwieństwie do swojego ojca w filmie, jego prawdziwy ojciec mówi, że jeśli Asher chce odejść z branży rusztowań, to w porządku.

Barbara Szczepańska

Podobne filmy

Tajemnica Filomeny

Philomena