Alex Honnold próbuje zostać pierwszą osobą, która wspina się samotnie na El Capitan.

„Free Solo” (wydanie z 2018 r.; 96 min.) to bio-wybór o Alex Honnold i jego historycznej wspinaczce na El Capitan w Yosemite w 2017 roku. Gdy film się zaczyna, widzimy Alexa na późniejszym etapie tej wspinaczki, a obrazy natychmiast sprawią, że zaczniesz oddychać. Następnie wracamy do „Wiosny 2016”, kiedy Alex jest w trasie z książkami i komentuje, dlaczego robi to, co robi. „Szanse na odpadnięcie są niewielkie, ale konsekwencje duże” – zauważa z przekąsem. Po kilku minutach podsumowania wychowania Alexa, wkrótce film koncentruje się na El Capitan, „centrum wspinaczkowego wszechświata”… W tym momencie mamy 10 minut. do filmu, musisz po prostu zobaczyć na własne oczy, jak to wszystko się rozegra. Kilka komentarzy: to najnowszy dokument z (prawdziwej pary) Jimmy'ego Chana i Elizabeth Chai Vasarhelyi, którzy wcześniej przynieśli nam równie doskonały „Meru”, jeden z moich ulubionych filmów 2014 roku. Tutaj dokumentują niezwykły wyczyn dokonany przez Alexa Hannold o podboju 3200 stóp El Capitan. Chociaż film dobrze wpisuje wszystko we właściwy kontekst, w szczególności rozwijającą się relację Alexa z jego nową dziewczyną, to, co sprawia, że ​​jest to tak niezwykłe, to fakt, że my, publiczność (którą podejrzewam, że nie jesteśmy ekspertami od wspinaczki skałkowej, nie mówiąc już o wolnym solo wspinaczka) pokazują, jak techniczne i trudne jest wspinanie się na El Capitan, nie mówiąc już o robieniu tego w pojedynkę. Alex wykonuje wiele próbnych biegów, aby uchwycić i opanować najtrudniejsze części podjazdu. Ostatnie pół godziny przynosi nam prawdziwą samotną wspinaczkę (3 czerwca 2017 r.) i chociaż znamy jej wynik (Alex żyje!), to nadal jest oszałamiająca i prawie niemożliwa do obejrzenia (przyznaję, że zasłoniłem oczy liczba okazji). Po prostu nie ma na to słów. „Free Solo” ukazało się pod koniec września w limitowanej wersji i od razu wywołało sensację. Film w końcu został otwarty w moim lokalnym kinie artystycznym tutaj w Cincinnati i nie mogłem się doczekać, kiedy go zobaczę. Piątkowy wieczorny pokaz, na którym to widziałem, był PAKOWANY do krokwi w największej sali 6-salowego teatru, czego nie widziałem od LAT. Film będzie przebojem kasowym w kręgu kin studyjnych i na pewno zostanie nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego. Niezależnie od tego, czy interesujesz się wspinaczką skałkową, czy nie, jeśli chcesz zobaczyć jedno z największych ludzkich osiągnięć w sporcie lub jesteś poszukiwaczem mocnych wrażeń, sugeruję, abyś to sprawdził, czy to w teatrze, na VOD , lub ewentualnie na DVD/Blu-ray i wyciągnij własne wnioski.

mgr Elżbieta Walczak

Zdecydowanie jeden z najlepszych horrorów, jakie kiedykolwiek widziałem.

Maria Kozłowska

Nie, nie inspiruje mnie do swobodnego wspinania się na El Capitan ani na żadne zbocze. Jestem 84-letnim emerytowanym biznesmenem, wciąż próbującym wymyślić, jak najlepiej żyć, i wczoraj wieczorem wyszedłem z teatru zachwycony osiągnięciem Alexa Honnolda – wspinaniem się po prawie pionowej granitowej ścianie w nieco ponad trzy godziny, kiedy... w każdej sekundzie najmniejszy błąd skutkowałby śmiercią. Patrzenie, jak Alex to robi – obserwowanie radości na jego twarzy, gdy udało mu się wyjść poza niektóre z najtrudniejszych wyzwań, a także wspiąć się na szczyt,\; obserwowanie intensywnego skupienia i koncentracji, gdy szukał bezpiecznych uchwytów; obserwując to, co czytam jako jego cichą determinację i pewność siebie, gdy zbliżał się do ściany, aby wspiąć się samotnie – te obrazy będą ze mną dla równowagi mojego życia. Wrócą do mnie, gdy będę potrzebował skupienia i koncentracji w danej chwili, żeby coś osiągnąć. Wrócą do mnie, gdy będę musiał zbudować pewność siebie i determinację, aby osiągnąć cel. Wrócą do mnie, gdy zbadam i uwolnię myśli strachu, które przywołuję (ale nie jestem pobłogosławiony, jak Alex, ciałem migdałowatym, które nie reaguje na wizje wywołujące strach). Dziękuję, Alex, za potężną inspirację.

Rafał Gajewski

Chciałem zobaczyć ten film, odkąd po raz pierwszy usłyszałem, że jest kręcony. Czytając o solo El Capa latem 2017 roku, byłem zafascynowany. Film jest tak samo, jeśli nie mocniejszy, niż najlepsze artykuły w tamtych czasach. Alex Honnold jest, no cóż, trochę dziwakiem, ale nie oczekiwałbym mniej od kogoś, kto osiągnął coś, czego nie osiągnął żaden inny człowiek. Jak sam mówi w pewnym momencie filmu: „Nikt, kto jest wygodny i przytulny, nigdy nie osiągnął niczego wielkiego”. Sekwencje jego wspinaczki są niezwykłe, przerażające, emocjonalne, poruszające i budzące podziw. Nie tylko sekwencje El Capa, ale na całym świecie. Ale jest o wiele więcej: jego relacje z rodziną, przyjaciółmi i dziewczyną są… skomplikowane. Jego przepis na ziemniaczano-szpinakowo-chili jest wysublimowany, a sposób, w jaki spożywa swoje jedzenie… wyjątkowy. Idź zobaczyć ten film już teraz! Dlaczego firmy dystrybucyjne nie wypuszczają takich filmów szerzej? Musiałem przejechać 30 mil, aby to zobaczyć, zamiast 2 mil do mojego lokalnego kina. Nie każdy chce oglądać filmy o superbohaterach z dużą ilością CGI, zwłaszcza gdy istnieją prawdziwi superbohaterowie.

Jeremi Wojciechowski

Ten film pokazuje człowieczeństwo, szaleństwo i osobistą walkę o doskonałość, jakiej wymaga robienie rzeczy, których nikt inny nie zrobił, a niewielu próbowało osiągnąć. Prawdopodobnie najlepszy film, jaki kiedykolwiek widziałem, jeśli chodzi o przyciągnięcie cię, zatrzymanie twojej uwagi, a nie tylko pośpiech na soczystych częściach, ale pozwalając ci rozkoszować się podróżą. Alex Honnold jesteś inspiracją dla świata. Nigdy nie przestawaj. „To, czego się boisz, jest wyraźnym wskaźnikiem następnej rzeczy, którą musisz zrobić”. -Ralph Waldo Emerson

Igor Włodarczyk

Zwiastun

Podobne filmy