Informacje o filmie

II wojna światowa. Siły wroga otoczyły czterysta tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy na francuskim wybrzeżu w Dunkierce. Niewielka liczba żołnierzy, głównie francuskich, strzeże obwodu, na którym gromadzą się żołnierze brytyjscy i francuscy, który staje się coraz mniejszy w miarę postępu sił wroga. Większość z tych brytyjskich i francuskich żołnierzy jest teraz na plaży, czekając na przybycie niszczycieli i zabranie ich z powrotem do Wielkiej Brytanii. Każdy z krajów dba o siebie. Brytyjczycy odchodzą jako pierwsi, a wśród nich pierwszeństwo mają ranni, mimo że zajmują siedmiokrotnie więcej miejsca niż zdrowi żołnierze. Problem z Dunkierką polega na tym, że niszczyciele mają dostęp tylko do jednego doku, który należy chronić przed wrogimi bombami. W związku z tym, Churchill, nowo wybrany, wezwał cywilne statki pływające do Dunkierki zarówno w celu transportu zaopatrzenia, jak i transportu żołnierzy z plaży na niszczyciele lub z powrotem do Wielkiej Brytanii, jeśli to w ogóle możliwe. W tej sytuacji opowiedziane są cztery ogólne historie. W jednym z nich dowódca Bolton, najwyższy oficer brytyjskiej marynarki wojennej na ziemi, głęboko wie, że żołnierze w większości siedzą na plaży, gdy wrogie samoloty przelatują nad nimi. Wie, że sytuacja jest dla Brytyjczyków haczykiem 22, ponieważ muszą sprowadzić jak najwięcej żołnierzy bezpiecznie do domu przy wyczerpaniu ich zasobów wojskowych, które z kolei muszą zachować na cały dzień, ale bardziej prawdopodobne, gdy , wrogowie przedostają się na brytyjską ziemię. W drugiej historii eskadra trzech Spitfire'ów Królewskich Sił Powietrznych jest jednym z tych ograniczonych zasobów powietrza, które biorą udział w walkach psów z samolotami wroga, jednocześnie chroniąc żołnierzy na ziemi. W trakcie tego muszą zapewnić sobie bezpieczeństwo, aby zapewnić żołnierzom naziemnym to, co jest potrzebne, co obejmuje wiedzę o takich rzeczach, jak poziom paliwa i posiadanie wystarczającej ilości paliwa, aby w razie potrzeby wrócić do bazy. W trzeciej historii dwóch żołnierzy spotyka się na plaży, obaj wiedzą, że im dłużej pozostają na plaży, tym bardziej prawdopodobne jest, że nie przeżyją tej potyczki. W związku z tym starają się zrobić wszystko, co trzeba, aby dostać się na jeden z tych niszczycieli lub innych jednostek pływających, które wracają do Wielkiej Brytanii. Jednak dostanie się na pokład statku niekoniecznie zapewnia im przetrwanie, a w końcowej historii pan Dawson, jego młody dorosły syn Peter i ich siedemnastoletni przyjaciel George są na statku wycieczkowym Dawsona płynącym do Dunkierki. do udziału w wysiłkach wojennych, wszyscy zdając sobie sprawę z niebezpieczeństw z tym związanych. Na każdym kroku muszą decydować, czy skupią się na problemach osobistych, czy też będą dalej pomagać w wojnie, co było ich priorytetem, kiedy opuszczali Wielką Brytanię.

Świetna kinematografia, prawdziwe latanie samolotów, prawdziwe niszczenie samolotów, jak najbardziej realne, to zawsze jest świetne do filmów i to jest jedna z najlepszych cech Nolana jako reżysera. również genialny. Narracja nieliniowa jest inteligentna, sekwencje kretów wypadają dłużej, w dobry sposób, bo postacie spędzają tam 1 tydzień, sekwencje morskie są trochę szybsze, bo postacie spędzają tam 1 dzień, a sekwencje powietrzne są jeszcze szybsze ponieważ bohaterowie spędzają tam 1 godzinę, gdy trójka zebrała się razem jest punktem kulminacyjnym, a przynajmniej powinna być, wtedy nielinearna opowieść staje się trochę bałaganiarska, niektóre sekwencje w trzecim akcie nie są ułożone w najlepszy sposób , ale cały film jest tak świetnie zrobiony pod względem technicznym, napisany pełen napięcia i z niesamowitą oryginalną muzyką Hansa Zimmera, że ​​wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy lub po prostu ich to nie obchodzi. Najbardziej negatywnym punktem, jak powiedziałem, jest to, że niektóre sceny nie pasują zbyt dobrze do nieliniowej agitacji filmu, szczególnie w ciągu ostatnich pół godziny, a jak na nielinearny film jest to złe, ale jak powiedziałem, przy wszystkich cechach, jakie ma ten film, nie zrujnuje to oglądania. Ten film również nie został stworzony, aby być najbardziej zapamiętanym o aktorstwie, co niekoniecznie jest złą rzeczą, niektórzy ludzie mówią również, że postacie są trochę słabe, co nie jest prawdą, na pewno nie są tak silni jak postacie w Saving Na przykład szeregowy Ryan, ale są silni, film po prostu nie skupia się na nich zbytnio, film jest najbardziej zainteresowany tym, co wydarzyło się w Dunkierce w tym szczególnym czasie podczas II wojny światowej. Podsumowując, Mark Rylance jest naprawdę dobry w tym filmie, ma najlepsze kwestie, a Cillian Murphy jest również bardzo dobry.

Adam Rutkowski

Zanim zdecydujesz się obejrzeć „Dunkierkę”, mam małe ostrzeżenie. Podczas gdy w filmie wojennym można by się spodziewać śmierci i krwi, niektóre sceny w filmie są zadziwiająco trudne do oglądania. Właściwie jest tam bardzo mało krwi, ale jest kilka scen utonięcia, które są intensywne i okropne. Teraz nie mówię, nie oglądaj tego... po prostu bądź przygotowany. Historia jest powtórzeniem ucieczki Brytyjczyków* z plaż Dunkierki. Nadciągała armia niemiecka, a połączone siły brytyjskie i francuskie znalazły się w pułapce z niewielką widoczną szansą na ucieczkę. A gdy armia ponad 300 000 Brytyjczyków okopała się i czekała, Luftwaffe zaczęła ich niszczyć… i ostatecznie zabiłaby i/lub schwytała ich wszystkich, gdyby nie flotylla prywatnych łodzi. który pospiesznie przybył i porwał około 80-90% mężczyzn. Nawiasem mówiąc, na początku filmu słyszysz, jak ktoś rozmawia przez radio z pilotem (Tomem Hardym). Głos jest głosem Michaela Caine'a... dziwny i krótki epizod. Historia jest porywająca, dobrze opowiedziana i genialna. Mam tylko jedną skargę i jestem zaskoczony, że trafił do filmu, biorąc pod uwagę, jak niesamowitym jest reżyser Christopher Nolan. W pewnym momencie scena zmienia się między atakowanymi mężczyznami na łodzi a prywatnym jachtem ratującym zestrzelonych pilotów. Sceny ciągle się zmieniały… ale jedna była wyraźnie w nocy, a druga wyraźnie w dzień. To naprawdę nie miało sensu. Mimo to, poza tym niesamowity spektakl... naprawdę niesamowity film wojenny.

Cyprian Jasiński

Zwiastun

Podobne filmy