Po traumie i wciąż próbującej pogodzić się z przerażającą rodzinną tragedią, Dani, amerykańska absolwentka, zwraca się do Christiana, jej egocentrycznego i odległego chłopaka, w obliczu ich nieuniknionego rozstania. Mając wielką nadzieję na naprawienie rozpadającego się związku, Dani wraz z dwoma towarzyszami Christiana i ich tajemniczym przyjacielem, Pelle, bierze udział w odbywającym się raz na dziewięćdziesiąt lat festiwalu przesilenia letniego w odizolowanej pogańskiej gminie położonej w sercu Szwecji. prowincja Hälsingland. W końcu, po raz pierwszy od dłuższego czasu, Dani czuje się szczęśliwa. Jednak w tej przyjaznej i zielonej przystani spokoju, harmonii i nieustannego słońca, osobliwe tradycje tej gościnnej społeczności zaczynają szpecić folklorystyczną utopię, ponieważ nieprzyjemne uczucie niepokoju zaczyna wkradać się na gości Pelle. Ale w oczach niewtajemniczonych przybyszów naturalistyczne rytuały wydają się brutalne. Czy paraliżująca prawda może kryć się na widoku?
Film rozpoczyna się muralem przedstawiający dziwaczny, niesamowity rytuał. Widzimy wtedy obrazy ciemnych, zaśnieżonych lasów z dźwiękiem starego ludowego śpiewu grającego w tle.

Studentka Dani Ardor (Florence Pugh) dzwoni do swoich rodziców, ale zostaje pocztę głosową. Wyraża swoje zaniepokojenie chorobą psychiczną siostry Terri (Klaudia Csanyi), która niedawno przekazała jej tajemniczą wiadomość. Następnie Dani dzwoni do swojego chłopaka Christiana Hughesa (Jack Reynor), który spotyka się ze swoimi kumplami Joshem (William Jackson Harper), Markiem (Will Poulter) i Pelle (Vilhelm Blomgren). Christian zapewnia Dani, że to tylko kolejny odcinek Terri, ale dodaje, że Dani karmi się tylko wybrykami Terri. Po rozłączeniu się odbiera telefon z nieznanego numeru. Josh i Mark uważają, że Christian powinien po prostu zakończyć to z Dani, ponieważ jest jasne, że na jakiś czas chciał się rozstać, a ponieważ planują zbliżającą się podróż do Szwecji, Pelle sugeruje, że spotkają wiele innych kobiet. Dani ponownie dzwoni do Christiana i histerycznie zawodzi. Następnie widzimy władze wchodzące do domu rodziców Dani, gdzie Terri zalała dom tlenkiem węgla, zabijając jej rodziców, zanim wepchnęła rurkę do ust i przykleiła ją tam. Christian udaje się do mieszkania Dani, aby ją pocieszyć.

Kilka miesięcy później Dani próbuje powstrzymać smutek. Spotyka się z Christianem i jego przyjaciółmi i dowiaduje się o ich wyprawie do Szwecji na obchody święta środkowego w Harga, wiosce, w której dorastał Pelle. Uroczystość odbywa się co 90 lat i trwa około 9 dni. Szczególnie Josh jest zainteresowany, ponieważ chce napisać o doświadczeniach do swojej pracy z antropologii. Christian zaprasza Dani, by była miła i chociaż się zgadza, Christian uważa, że ​​nie chce odejść, ponieważ wciąż cierpi z powodu morderstwa i samobójstwa. Jednak Dani jest bardziej zdenerwowana, że ​​Christian dopiero teraz opowiada jej o podróży, na którą mają wyruszyć w ciągu dwóch tygodni.

Dani i Christian wychodzą na spotkanie z jego przyjaciółmi. Wychodząc z pokoju, Pelle rozmawia z Dani o obchodach środkowego wieczoru i ich tradycji wyboru Królowej Maja na zakończenie uroczystości. Pelle próbuje również pocieszyć Dani po jej stracie, stwierdzając, że jego rodzice również zmarli, ale samo wspomnienie o tym ją pobudza i idzie do łazienki, by płakać.

Dani dołącza do Christiana i jego przyjaciół na wycieczkę. Wyjeżdżają do Harga i spotykają brata Pelle'a Ingemara (Hampus Hallberg) oraz angielską parę o imieniu Simon (Archie Madekewe) i Connie (Ellora Torchia). Grupa bierze magiczne grzyby, ale Ingemar proponuje Dani specjalną herbatę, ponieważ ma ona lepszy smak. Zgadza się na to i początkowo cieszy się podróżą, dopóki Pelle nie mówi, że grupa jest jak jego rodzina. Ta wiadomość dociera do Dani, a ona idzie na spacer. Zaczyna doświadczać złej podróży i wpada w paranoję, gdy inna napotkana grupa ludzi zaczyna się śmiać w jej kierunku. Dani ukrywa się w szopie, ale jest przerażona tym, co wydaje się być Terri za nią. Następnie biegnie do lasu, gdzie drzewa wydają się przekształcać wokół niej, zanim zemdleje. Przez chwilę śni o Terri i ich rodzicach.

Dani budzi się obok Christiana sześć godzin później. Razem z przyjaciółmi wracają do wioski, aby spotkać się z resztą społeczności Harga. Josh pyta o wiele aspektów kulturowych festiwalu i społeczności, ale kiedy pyta o tajemnicze złote tipi w oddali, nie otrzymuje bezpośredniej odpowiedzi. Dziewczyna o imieniu Maja (Isabelle Grill) okazuje zainteresowanie Christianem, żartobliwie kopiąc go, gdy siedzi w kręgu.

Pelle później daje Dani rysunek siebie na urodziny. Wspomina, że ​​Christian zapomniał o ich urodzinach, ale później daje jej kawałek ciasta, aby to nadrobić. Na pytanie, jak długo są razem, Christian uważa, że ​​minęły dopiero trzy lata, ale Dani poprawia go i mówi, że są razem od czterech lat. Pelle następnie zabiera swoich przyjaciół do miejsca, w którym będą spać.

Następnego dnia grupa dołącza do społeczności na uczcie. Dwóch najstarszych mieszkańców wioski, Ylva (Katarina Weidhagen) i Robotnik (Lars Varinger), są gośćmi honorowymi, którzy ćwiczą oddech, zanim cała społeczność podąży za nimi na skraj klifu. Starsi łapią się za ręce, gdy przechodzą wzdłuż krawędzi. Nowi przybysze patrzą z przerażeniem, jak Ylva spada z klifu i ląduje twarzą w twarz na skałę, pozostawiając ich na widoku jej makabrycznej czaszki bez twarzy. Robotnik również zeskakuje, ale tylko roztrzaska sobie nogę. Jęczy w agonii, a wieśniacy naśladują jego jęki. Trzech mieszkańców wioski rozbija mu głowę młotem. Simon i Connie wyrażają swój absolutny horror, podczas gdy Dani wraca do swojego pokoju. Starsza wieśniaczka, Siv (Gunnel Fred), wyjaśnia grupie, że jest to naturalna część ich rytuału, ponieważ dwaj starsi osiągnęli koniec swojego cyklu życia, a dalsze przedłużanie go byłoby złe. Pelle idzie pocieszyć Dani, myśląc, że jej cierpienie jest bardziej związane z jej niedawną tragedią niż z tym, czego właśnie była świadkiem. Próbuje pocieszyć Dani, ale ona uważa, że ​​zbliżanie się do niej jest niewłaściwe, ponieważ Christian mógł wejść. Pelle zastanawia się, ile Christian naprawdę znaczy dla Dani, opierając się na tym, jak jest wokół niej.

Dani ma później koszmar, że Christian i jego przyjaciele opuszczają ją bez niej. Odjeżdżają w środku nocy, gdy patrzy, jak odchodzą, a ona jest nękana przez nawiedzone obrazy jej zmarłej rodziny i zwłok dwóch starszych.

Po tym, co zobaczyli, Simon i Connie planują odejść, ale kiedy Connie jest gotowa do drogi, dowiaduje się, że Simon poszedł z innym wieśniakiem do pociągu, który miał ich zabrać do domu. Connie jest wściekła, że ​​Simon odszedłby bez niej, a ona sama odchodzi. W międzyczasie Christian mówi Joshowi, że również chce napisać pracę magisterską na temat Harga, ale Josh nie jest z tego zadowolony. Twierdzi, że Christian nigdy nie może po prostu robić swoich rzeczy, zamiast odbierać to, co robi Josh. Christian proponuje, że zapyta starszych, czy mogą współpracować przy projekcie. Josh później dowiaduje się, że rytualne praktyki wioski opierają się na obrazach członka imieniem Ruben (Levente Puczko-Smith), zdeformowanego chłopca, który był wytworem kazirodztwa, ale jest postrzegany jako pewnego rodzaju jasnowidz. Josh prosi o zrobienie zdjęć rysunków Rubena, ale jest to zabronione.

Ciała starszych są pochowane w środku wioski. Ich prochy są rozrzucone na drzewie przodków, na które Mark sika. Zostaje skarcony przez Ulfa (Henrik Norlen), który faktycznie przerywa szlochanie na ten akt. Mark dowiaduje się wtedy o znaczeniu tego drzewa, ale reaguje na nie bezdusznie. Gdzie indziej, Christian i Josh dowiadują się, że mogą współpracować nad swoją tezą, pod warunkiem, że pominą rzeczywiste nazwy i lokalizację Harga. Obaj się zgadzają. Christian pyta również o rytuały godowe w wiosce, pytając, czy kazirodztwo było tam typowe, i powiedziano mu, że kazirodztwo niekoniecznie jest mile widziane, ale osoby z zewnątrz są zwykle sprowadzane, aby rozmnażać się z wieśniakami. Następnie odbywa się uczta, podczas której Mark zauważa, że ​​Ulf patrzy sztyletami w jego kierunku. Dani również słyszy, że Connie została zabrana na stację przez jednego z mieszkańców wioski. Mark zostaje następnie zabrany przez wieśniaczkę, a pozostali nigdy więcej go nie zobaczą.

Później tej nocy Josh zakrada się do pokoju, w którym przechowywana jest książka z obrazami Rubena. Przerywa mu to, o kim myśli, że jest Markiem, zanim zostanie uderzony tłuczkiem w głowę. Następnie widzimy, że postać jest w rzeczywistości wieśniakiem noszącym twarz Marka. Josh zostaje następnie odciągnięty.

Następnego ranka Dani, Christian i Pelle dowiadują się, że książka Rubena zaginęła, a zniknięcie Josha i Marka wygląda podejrzanie. Następnie Dani dołącza do kobiet w wiosce w konkursie, w którym tańczą wokół słupa majowego, zanim każda kobieta zostanie wyeliminowana. Po zażyciu narkotyku Dani zaczyna rozmawiać po szwedzku z innymi kobietami. Dani jest ostatnią, która stoi i zostaje koronowana na Królową Majów. W tym samym czasie Christian otrzymuje napój, który skłania go do podróży. Zwabiony i zabrany, by odebrać Maji dziewictwo. On uprawia z nią seks, podczas gdy inne starsze kobiety stoją wokół nich nago i naśladują jęki Mai. Gdy Dani zostaje koronowana na Królową Majów, obserwuje, jak Christian uprawia seks z Mają przez dziurę w drzwiach, co powoduje załamanie Dani. Idzie płakać, a inne kobiety dołączają do niej, współczująco głośno płacząc z nią. Po osiągnięciu orgazmu upokorzony chrześcijanin wybiega, aby spróbować znaleźć Dani, ale w końcu odkrywa nogę Josha zakopaną w ziemi, a także okaleczone zwłoki Simona używane jako krwawe ostrze. Chwilę później zostaje znaleziony i ogłuszony, gdy wieśniak dmuchnie mu w twarz proszkiem.

Zbliża się koniec rytuału, a starsi przyprowadzają odurzonego chrześcijanina wraz z wieśniakiem imieniem Turbeyon przed Dani, która ma wybrać kogoś na ofiarę. Zgodnie z tradycją poświęca się dziewięć osób. Obejmuje to dwóch starszych, czterech obcych, dwóch żyjących wolontariuszy i jednego wybranego przez Daniego. Po tym wszystkim, przez co przeszła, wybiera Christiana.

Mężczyźni w wiosce biorą w pełni dorosłego niedźwiedzia i wypatrują go, aby móc umieścić Christiana w jego ciele. Zabierają go, Ingemara i zwłoki Simona, Connie, Josha i Marka do złotego tipi, które następnie zostaje podpalone. Nie mogąc się poruszać ani mówić, Christian ulega swojemu losowi, będąc w stanie tylko sapać z bólu, podczas gdy Ulf krzyczy z przerażenia i patrzy. Mieszkańcy wioski naśladują krzyki, a Dani wydaje się załamać po tym, co się znowu dzieje. Jednakże, gdy nadal patrzy, jak tipi stanęło w płomieniach i słyszy zjednoczone zawodzenie wieśniaków, na jej twarzy zaczyna pojawiać się obłąkany uśmiech.

MIDSOMMAR to najnowszy film reżysera artystycznego Ari Astera, którego DZIEDZICTWO zachwycił publiczność kilka lat temu. Chociaż podobał mi się ten film, nie kochałem go, ale kocham folk horror i WICKER MAN, więc wiele się po nim spodziewałem. Niestety nie zrozumiałem. MIDSOMMAR to prawdziwa mieszana torba filmu, z przyzwoitą pierwszą połową. Florence Pugh daje świetny występ, a sekwencja otwierająca jest szczególnie mocna, co daje dobre podstawy. Powolne napięcie działa skutecznie aż do prawdziwych wstrząsów sekwencji „klifu”, ale potem rzeczy naprawdę przestają działać. Jest zwykły seks i brutalne treści, ale wszystko wydaje się bardzo meandrujące i przeciągane, obarczone nielubianymi postaciami i prawdziwym brakiem znaczenia i spójności narracyjnej. Zdjęcia są świetne, a aktorzy z pewnością dają z siebie wszystko, ale pod koniec poczułem, że stało się to przewidywalne, przypadkowe (metody egzekucji wikingów dla wartości szokowej itp.) i trochę jak nudny film slasher.

Gabriel Szymański

Powiem najpierw, że to nie jest „zły” film. Wykorzystuje kreatywną pracę kamery i zdjęcia, aby dodać do narracji. Ale osobiście nadal mi się to nie podobało. Jej głównym celem jest moim zdaniem jak największe niepokojenie widza poprzez użycie dźwięku, krwawych wizualizacji oraz poczucia izolacji i szaleństwa. Chociaż widzę, jak to może przemówić do określonej publiczności, nie przemawiało to do mnie i sprawiło, że kilka razy chciałem wyłączyć film. Jeśli lubisz tego typu filmy, zdecydowanie spróbuj, ale jeśli, tak jak ja, lubisz bać się horroru zamiast dziwić się i niepokoić, to może nie być dla ciebie.

Mariusz Szewczyk

Zwiastun

Podobne filmy