Całe życie pięcioletniego Jacka składa się z jego mamy i wszystkiego, co ma tam, gdzie mieszka, pokoju. Pokój ma w przybliżeniu dziesięć na dziesięć na dziesięć stóp sześciennych konstrukcji, z których nigdy nie był. Siedem lat temu Ma – Joy Newsome, córka Boba i Nancy Newsome – została porwana przez „Starego Nicka”, mężczyznę, który przetrzymuje ich w niewoli w pokoju, który tak naprawdę jest szopą na narzędzia na jego podwórku, jedynymi drzwiami szopy zabezpieczona klawiaturą z kodem numerycznym, kodem, który zna tylko Stary Nick. Są zależni od Starego Nicka, jeśli chodzi o podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, woda, ubrania i narzędzia. Ilekroć Stary Nick zostaje na dłuższe wizyty w Pokoju, Ma nie pozwala Jackowi go zobaczyć ani odwrotnie, Jackowi, który ma ukrywać się „śpiąc” w szafie. Stary Nick i tak nie ma ochoty oglądać swojego biologicznego potomstwa. Aby ochronić go przed wszystkim, co się z nimi dzieje, Ma powiedziała Jackowi, że ta dwójka i Stary Nick są jedynymi prawdziwymi rzeczami, a to, o czym Jack czyta w książkach lub widzi w telewizji, nie jest prawdziwe. Jack wierzy, że Stary Nick dostaje jedzenie za pomocą magii z telewizji. Jedyną ekspozycją, jaką mają na naturalne światło, jest świetlik w górnej części Pokoju, z którego widzą tylko niebo. Joy wie, że nie może zabić Starego Nicka, ponieważ nadal byliby zamknięci w Pokoju. Joy próbowała uciec tylko raz, zanim urodził się Jack, ta próba, która się nie powiodła i która spowodowała, że ​​nie próbowała ponownie… aż do teraz. Podjęła tę decyzję, aby spróbować uciec, częściowo ze względu na wiek Jacka, który może teraz lepiej rozumieć sprawy, oraz incydent, który pokazał Joy, co się stanie, jeśli coś naprawdę stanie się staremu Nickowi, gdy są zamknięci w środku. Jeśli uda im się uciec, Jack nie tylko będzie musiał przystosować się do życia i świata, którego może nie rozumieć, ale Joy może uznać, że przystosowanie się do świata zewnętrznego jest znacznie trudniejsze, niż ona sobie wyobraża, i nie tylko. z powodu zmian na zewnątrz w ciągu siedmiu lat.

SPOILER: Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2015 roku film „ROOM” zdobył dziś nagrodę People's Choice Award. Opowiada historię młodej kobiety i jej pięcioletniego syna, którzy od sześciu lat są przetrzymywani w niewoli w zamkniętej i pozbawionej okien przestrzeni mieszkalnej. Brie Larson występuje jako Ma i jej syn o imieniu Jack, gra Jacob Tremblay, który jest tak wiarygodny, że poczujesz empatię wobec ich niewoli, ale poczujesz ulgę, jak Mama przekonuje Jacka, że ​​ich mały świat jest prawdziwy i jest cudowny. Gdy Jack dorasta, zaczyna zadawać pytania o ich odizolowany styl życia, a my, widzowie, spodziewamy się, że Ma musi spróbować uciec z młodym Jackiem, ale jak? Historia nawiązuje do rzeczywistych wydarzeń, które były prawdziwą historią życia Jaycee Lee Dugarda, które miały miejsce 10 czerwca 1991 roku w South Lake Tahoe w Kalifornii. Dugard miała 11 lat, kiedy została uprowadzona z ulicy, gdy szła z domu na przystanek autobusu szkolnego i była przetrzymywana w niewoli przez następne 18 lat w ukrytym podwórku w szopie na zmianę. Istnieje również pewne podobieństwo do porwania Amandy Berry, która miała dziecko spłodzone przez porywacza Ariela Castro. Film ten został zatytułowany Cleveland Abduction i został wydany w 2015 roku. Opowiada prawdziwą historię trzech dziewczynek, które przez ponad 10 lat były więzione przez Ariela Castro w jego domu, a nikt nie zdawał sobie sprawy, jak blisko były one od własnych domów i rodzin. . Film Pokój skupia się bardziej na niezręcznym przystosowaniu Jacka i Ma do życia poza ich pokojem, który przez ostatnie sześć lat był ich całym światem. Istnieje silna obsada drugoplanowa, w tym role, takie jak rola Joan Allen jako kochającej babci Jacka i wiecznie przekonującego gwiazdora Williama H Macy jako odpornego dziadka, który ma trudności z zaakceptowaniem, że jego córka wychowuje syna gwałciciela. Są sceny, które są tak poruszające, że trudno będzie się nie zaangażować emocjonalnie. W jednej szczególnie wzruszającej i kochającej scenie Jack prosi swoją babcię, aby obcięła mu długie włosy, aby siła, którą według niego posiadają włosy do ramion, została przekazana jego chorej Ma, aby mogła wrócić do domu ze szpitala. Jack, który, co zrozumiałe, jest początkowo odsunięty od kogokolwiek innego niż jego mama, po prostu mówi swojej babci po tym, jak myje się i obcina mu włosy, że ją kocha. Ta pełna miłości scena Jacka i jego babci zostanie ze mną na zawsze. Jack and Ma's to opowieść o izolacji, strachu, beznadziejności kontra nadzieja, a przede wszystkim film o odkupieniu i więzi rodzinnej. Pokój zasługuje na nominację do Oscara za najlepszy film oraz nominacje w kilku innych kategoriach, jak najlepsza aktorka, najlepszy aktor i najlepszy reżyser. Filmowi przyznaję ocenę 9,5 na 10 punktów. Ten film jest wspaniały!!

Aurelia Kaźmierczak

Cudowny film. Wciągająca fabuła przepełniona górami emocji. Występ Brie Larson w tym filmie zapierał dech w piersiach. Jej emocje, mimika i tony były perfekcyjnie wykonane, co jest jednym z głównych powodów, dla których był to tak niesamowity film. Niesamowity był również występ Jacoba Tremblaya.

Damian Wilk

Pokój (2015/I) wyreżyserował Lenny Abrahamson. W rolach Jacoba Tremblaya jako Jacka i Brie Larson jako jego matki („Ma”) Sytuacja staje się bardzo jasna na początku filmu. Jack i jego matka są przetrzymywani przez mężczyznę, który ją porwał, zgwałcił, zapłodnił i wykorzystuje jako swoją seksualną niewolnicę. Jack i jego matka mieszkali w małej, zamkniętej szopie, którą nazywają „Pokój”. Matka Jacka mieszka w „Pokoju”, odkąd została uprowadzona siedem lat wcześniej. Jack mieszkał tam przez całe swoje życie – pięć lat. Niesamowita pomysłowość, motywowana miłością, Ma powstrzymała Jacka przed uświadomieniem sobie okropności ich sytuacji. Trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógł być tak zmotywowany i zdolny, by chłopak uwierzył, że jego sytuacja jest normalna, ale to działa w filmie i akceptujesz to. To, co dzieje się dalej, jest dość dobrze znane, ale nie będę się tym zajmował, ponieważ może to zmniejszyć przyjemność z oglądania filmu. To jednocześnie dramatyczne, przerażające i rozdzierające serce. Brie Larson wykonuje wspaniałą pracę jako matka, a Jacob Tremblay musi być najlepszym aktorem dziecięcym, jakiego mamy. Jest absolutnie genialny. Reżyser Abrahamson musi być niezwykle utalentowanym człowiekiem, żeby wydobyć ze swoich aktorów dwa tak wspaniałe kreacje. To film, który trzeba zobaczyć, ale nie jest łatwo go obejrzeć. Chociaż Room nie był oparty na żadnym konkretnym incydencie, wszyscy znamy przypadki wypaczonych mężczyzn, którzy porwali i zniewolili kobiety. Trudno myśleć o życiu tych kobiet bez popadania w depresję. Film widzieliśmy w znakomitym Little Theatre w Rochester w stanie Nowy Jork. Biorąc pod uwagę klaustrofobiczną atmosferę filmu, sprawdzi się również na małym ekranie. Szukaj go i obserwuj, ale przygotuj się mentalnie, zanim zaczniesz.

Liwia Lewandowska

Zwiastun

Podobne filmy