Informacje o filmie

Mikael jest aptekarzem, który mieszka w małej ormiańskiej wiosce Sirun w południowo-wschodniej części Imperium Osmańskiego. Aby pomóc pokryć wydatki na studia medyczne, obiecuje się córce zamożnego sąsiada, otrzymując w posagu 400 złotych monet. To pozwala mu podróżować do Konstantynopola i uczęszczać do Cesarskiej Akademii Medycznej. Tam zaprzyjaźnia się z Emre, synem wysokiej rangi tureckiego urzędnika. Poprzez swojego bogatego wujka Mikael poznaje również Anę, Ormiankę wychowaną w Paryżu, która jest związana z amerykańskim reporterem Associated Press, Chrisem Myersem. Po pewnym czasie Mikael zakochuje się w Anie, gdy międzynarodowe napięcia zaczynają rosnąć wraz z wybuchem I wojny światowej. Mikaelowi udaje się tymczasowo uniknąć poboru do armii osmańskiej dzięki zwolnieniu studentów medycyny z pomocą Emre. Ale kiedy próbuje uratować wuja przed więzieniem podczas łapanek 24 kwietnia 1915, sam zostaje zatrzymany i wysłany do więzienia.

Coś jest nie tak, gdy w przypadku filmu, który nie ma rzeczywistej premiery, liczba głosów przeciw jest ogromna. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że chodzi o ludobójstwo Ormian… Mogło to zostać ujawnione na stronie dyskusyjnej, a nie ludzie zamieszczający fałszywe recenzje, ale oto jest, uczyniłeś swoją stronę mniej informacyjną, ponieważ tak bardzo bałeś się trolli, które wyrwałeś i skasowałeś podstawową funkcję swojej witryny, utraciłeś zdolność wybierania mózgu świata.

Adrianna Jasińska

No cóż, pieprzyć tych, którzy zniszczyliby Historię, bo prawda rani ich uczucia. Doszło do ludobójstwa Ormian, a ktokolwiek spróbuje cenzurować ten film, zrobi to na próżno, a przynajmniej mam taką nadzieję. Film jest dobry, generalnie Oscar Isaac nie zawodzi, a Le Bon uroczo błyszczy. To powiedziawszy, surowa, smutna część jest wystarczająco trudna do obejrzenia, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że to, co zostało pokazane, jest łagodną wersją tego, co się wydarzyło. To dobry film, chociaż dziesiątka to za dużo, muszę przegłosować go, aby zrekompensować tym, którzy chętnie przegłosują, aby zakopać prawdę w piasku. Warto dowiedzieć się, co się stało, choćby dlatego, że wielu by tego nie chciało.

Klara Wysocka

Wiele filmów, które zadebiutowały w tym roku Tiff, opierało się na niefortunnych okresach historii. Mam nadzieję, że część z nich nauczy się z tego filmu. To ma w swoim sercu historię miłosną. Pokazuje również, co naród jest w stanie zrobić grupie etycznej, gdy jej przywódcy (zarówno świeccy, jak i duchowi) sprowadzają do zera wartość życia różnych kultur, jeśli nie jest to ich – islam. To film tego samego reżysera, który kilka lat temu przywiózł Hotel Rwanda na festiwal. Ta prezentacja była dla mnie cudownie poruszającym doświadczeniem, tak jak i ta. Na szczęście w tym filmie nie chodzi tylko o morderstwo. Chodzi o ludzi, którzy kiedyś byli tętniącą życiem częścią byłego imperium osmańskiego, które nagle zostały zmiażdżone. Ma u podstaw cudowną historię miłosną i przyciągnęła wielu znakomitych aktorów, którzy zagrali te niezapomniane role. Uważam, że role kobiece są szczególnie dobrze zaprojektowane i wykonane. Znakomite role kobiece w tym filmie. FYI: Na moim pokazie (2.) reżyser powiedział nam, że na pierwszy pokaz jest 1400 miejsc i że na IMDb pojawiło się już 4000 negatywnych recenzji - tak, czyta te recenzje. Nie wierzę, że setki Turków przyszłoby na festiwal filmowy tylko po to, by dowiedzieć się o holokauście Ormian. Nikt na moim pokazie nie krzyknął faul. Ludzie, którzy utrzymują, że tak się nie stało, wciąż są uwięzieni w pętli zaprzeczania. Jeśli nie pamiętamy przeszłości, jesteśmy skazani na jej powtórzenie. Ten film stara się nie zagłębiać zbyt mocno w przedstawianie przemocy. Myślę, że ten film może być odpowiedni, aby uczyć dzieci historii, a także uczyć dzieci o ludziach, którzy chcą ukrywać historię. Jest 5 października, prawie miesiąc od premiery. Obecnie 54 000 negatywnych recenzji dla filmu, który jeszcze się nie pojawił - to musi być jakiś rekord.

Martyna Wójcik

Widziałem to również w Toronto podczas festiwalu filmowego. Reżyser i główni aktorzy (poza Christianem Bale) byli obecni i odpowiadali na pytania. Pierwszym pytaniem była reakcja Turcji – sami możecie to zobaczyć: 84 000 ocen (nisko!) na IMDb PRZED premierą filmu! Magia, prawda? Najwyraźniej Turcy są zorganizowani i sabotują ten film. 84 000 ocen nie pojawia się bez jakiejś organizacji, więc zakładam ingerencję rządu. Niezbyt subtelny. Podobnie jak dr Żywago (do którego reżyser chętnie przyznał się do podobieństw), jest to trójkąt miłosny osadzony w czasie I wojny światowej. W tym przypadku nasz bohater pochodzi z małego miasteczka we wschodniej Turcji, jest Ormianinem. Ma zamiar wyjechać do szkoły medycznej w Stambule i zaręcza się z inną Ormianką. Jej posag daje mu pieniądze potrzebne na opłacenie studiów medycznych. Zaprzyjaźnia się z Turkiem, którego ojciec jest na wyższych szczeblach władzy, i zakochuje się w innej Ormiance, którą spotyka w domu wuja, w którym przebywa. Jego wujek jest bogatym kupcem, a kobieta nianią. Ale ma też romans z Christianem Bale, który gra amerykańskiego korespondenta wojennego. Osmanie zaczynają łapać Ormian po przystąpieniu do wojny, wysyłając mężczyzn do pracy w batalionach przy budowie linii kolejowych i wywożąc starców, kobiety i dzieci do Syrii. Nasz bohater ucieka i wraca do rodzinnego miasteczka, które do tej pory unikało problemów. Jego rodzice chcą, aby poślubił swoją narzeczoną, a on nie jest w stanie odmówić, więc robi to, pomimo miłości do drugiej kobiety, która podobno jest teraz niewidoczna. Ale oczywiście wraca wraz z Christianem Bale'em. Jego żona zostaje zabita wraz z innymi mieszkańcami wioski, a on ucieka do innej wioski. Decydują się raczej na walkę niż wędrówkę przez pustynię do Aleppo, gdzie Turcy chcą ich wygnać. Prowadzi to do słynnego oblężenia Musa Dagh, uratowania przez francuską flotę i utonięcia dziewczyny, gdy zbliżają się do francuskiego pancernika. Więc w zasadzie taka jest historia. Jest wiarygodny, dobrze zagrany i służy jako emocjonalne wejście do horroru, który się wokół nich dzieje. Podobnie jak w przypadku doktora Żywago, historia miłosna jest niezbędna, aby ją opowiedzieć – w przeciwnym razie miałbyś coś w rodzaju nudnego fabularyzowanego filmu dokumentalnego. Fakty historyczne wydają się dokładne, pomimo protestów naszych tureckich przyjaciół. Warto poświęcić czas i pieniądze.

Julita Kamińska

Pięknie nakręcony film, w którym przeplatają się intrygujące historie miłosne. Dobrze wyważone między narracją bohaterów a nieuniknionym wprowadzeniem do ludobójstwa Ormian, ukazujące jego wpływ na bardzo ludzki poziom, zwłaszcza na wątki fabularne. Ci, którzy przyznają 1 gwiazdkę na 10, wyraźnie nie oceniają filmu, ale dostarczają politycznych informacji zwrotnych. Ilu z tych, którzy ocenili go jako 1 na 10, faktycznie widziało ten film? Wątpliwości wielu ma. Niektóre tyrady są wyraźną próbą rewizjonistycznej historii, próbującą zracjonalizować działania Osmanów. Smutne jest to, że tak naprawdę nie powinno być potrzeby, aby osoby oceniające w ten sposób to robiły, ponieważ Turcja (o której wiem, że jest to denier) to nie to samo co Imperium Osmańskie i nowoczesna Turcja (choć mniej nowoczesna za Erdogana) i Turcy nie powinni czuć przymusu, by bronić tego Imperium. Proszę używać IMDb do celów, do których jest przeznaczony, a nie do atakowania w celach politycznych. Byłoby słuszne, na przykład, tylko raz obejrzawszy film, skrytykować go za zbyt polityczny (choć polityka jest godna wyrażenia w filmie) lub zbyt jednostronny i wyjaśnić na przykładach dlaczego.

Błażej Wojciechowski

Zwiastun

Podobne filmy